هفته سلامت

لینک های مرتبط
منوي اصلي
اوقات شرعی
بازديدكنندگان
امروز: 26
ديروز:21
اين هفته: 55
هفته‌ي گذشته: 65
اين ماه: 225
ماه گذشته: 734
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1

برنامه هفته سلامت

 

 مقدمه

بی­ شک «هفتۀ سلامت» فرصت مغتنمی است تا با بیان اهمیت و جایگاه بسیار مهّم و سهم آن در تحقق توسعۀ پایدار، بر مشارکت مردم و همراهی مجموعه نهادهای حاکمیتی و اجرایی تأکید شود. از طرفی این هفته فرصتی است تا با بازنگری و نگاه مجدد به توانمندی­ها؛ دستاوردها و انتظارات موجود برای پاسخ­گویی منطقی و شایسته به مردم، بازتوانی مضاعف و در قالب یک برنامۀ منسجم و کلان همراه با سایر دستگاه­های مسئول در مسیر تحقق سلامت مردم گام برداریم.

 

الف) اهداف

1-    فرهنگ­ سازی و اطلاع ­رسانی در راستای ارتقای سلامت و تأکید بر اصلاح روش­های زندگی برای تأمین سلامتی مردم و به ویژه با موضوع «شعار سال».

2-    تبیین اهمیت سلامت در برقراری «توسعۀ پایدار» و تبیین شعار «انسان سالم؛ محور توسعۀ پایدار».

3-    جلب مشارکت مردم و هم­کاری عمومی در راستای توجه به نقش سلامت و پیش­گیری برای داشتن جامعه­ ای سالم.

4-    جلب حمایت سیاست­گزاران و مدیران ارشد در پشتیبانی از برنامه­ های سلامت.

5-    جلب مشارکت همکاری­های بین­ بخشی و دستگاه­ های مرتبط با سلامت مردم.

6-     جلب مشارکت سازمان­های غیردولتی مردم­ نهاد در سلامت جامعه.

7-    برجسته­ سازی موفقیت­ها و دستاوردهای حوزۀ سلامت و بیان چالش­های موجود و انتظارات.

8-    تکریم فعالیت­های دست­اندرکاران حوزۀ بهداشت و درمان و تقدیر از فعالان این حوزه.

9-    تبیین عوامل موثر بر سلامت جامعه و توجه دادن مردم و دست­ اندرکاران نظام سلامت به «شعار سال».

 

ب) سیاست­های اجرایی

1-    هماهنگی کامل درون سازمانی در اجرای فعالیت­ها و تقسیم کار به شیوه عادلانه.

2-    جلب مشارکت همکاری­های بین­ بخشی و دستگاه­ ها در اجرای مناسب برنامه­ ها.

3-    اجرای برنامه­ های اثربخش در ارتقای سطح آگاهی مردم و پرهیز از فعالیت­های صرقاً تبلیغی و غیرضرور.

4-    توجه ویژه به صرفه­ جویی در هزینه­ ها و ملاک قراردادن «هزینه - اثربخشی» در تمام زمینه­ ها و به ویژه در ارزیابی فعالیت­های دانشگاه­ ها و حذف اقدامات سمبلیک مانند ساخت تندیس و...

5-    ایجاد زمینه مناسب برای به اشتراک گذاشتن طرح­ها، ایده­ها و برنامه­ های یکدیگر و اطلاع­ رسانی مناسب. 

 

ج) زمان

اول تا هفتم ارديبهشت ماه 1395

(تذكر مهم:  روز جهاني بهداشت، 18 فروردين ماه است. با توجه به تعطيلات عيد نوروز و فرصت محدود برنامه‌ريزي و اجرا، زمان پيشنهادي، هفته اول ارديبهشت ماه 1395 در نظر گرفته شده است.)

 

د) شعار و عناوین روزهای هفتۀ سلامت 1395؛

شعار هفته سلامت:           «غلبه بر ديابت BEAT DIABETES »

 

شعار روزهاي هفته سلامت:

چهار‌شنبه        1  ارديبهشت 95:        عزم ملي براي تحقق اهداف سند بيماري‌هاي غيرواگير

پنج شنبه        2  ارديبهشت 95:        13 رجب ميلاد حضرت امام علي(ع)- بهداشت عمومي

جمعه                3  ارديبهشت 95:       فعاليت بدني، ورزش و سلامت

شنبه                4  ارديبهشت 95:       غلبه بر ديابت با تحرك و تغذيه سالم

يك شنبه         5  ارديبهشت 95:         سلامت، نقش غذا و دارو

دوشنبه            6  ارديبهشت 95:        اقتصاد مقاومتي اقدام و عمل در حوزه سلامت

سه‌شنبه           7  ارديبهشت 95:       آموزش، خود مراقبتي و سلامت


ه) اهم برنامه‌هاي پيشنهادي در ستاد مركزي

برگزاري همايش ملي سلامت، برگزاري همايش سفيران سلامت، برپايي مراسم نمادين پياده‌روي، تبيين عملكرد حوزه سلامت در زمينه اقتصاد مقاومتي،سخنراني معاون بهداشت پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه، مراسم اعطاي نشان ايمني غذا، امور خبري و اطلاع‌رساني لازم درخصوص گرامي‌داشت شعار سال.

 

و) برنامه­ های پیشنهادی در دانشگاه‌ها

به منظور هرچه بهتر برگزار شدن «هفتۀ سلامت» و تحقق اهداف تعیین شده، مجموعه برنامه­ هایی به شرح جدول زیر پیشنهاد می­شود. یادآوری این نکته ضروری است که برنامه­های ارایه شده صرفاً پیشنهادی است و دانشگاه­های علوم پزشکی با ایده­های نو و برحسب توانایی می­توانند برنامه­های مناسب­تر اجرا کنند.

 

ردیف

شرح فعالیت

1

 • تشکیل ستاد برگزاری مراسم هفتۀ سلامت با حضور نمایندگان معاونت­ها و ادارات کل و سازمان­های مرتبط­ و سازمان­های غیردولتی به ریاست رئیس دانشگاه و دبیری مدیر روابط عمومی و بهره­گیری موثر از توانایی مدیران معاونت بهداشت به ویژه مدیران مرکز مبارزه با بیماری­ها و آموزش و ارتقای سلامت.

(توجه ویژه به جلب مشارکت تمام نهادهای مرتبط با سلامت بسیار مهم است.)

2

 • تشکیل کمیته­های کاری با توجه به نام­گذاری روزهای هفتۀ سلامت و گرامی­داشت روزهای این هفته با توجه به شعارهای تعیین شده و اطلاع­رسانی در خصوص موضوعات مرتبط.

3

 • تدوین پیام رئیس دانشگاه علوم پزشکی و تدوین قطعنامۀ همایش سلامت با تأکید بر اهمیت سلامتی و ضرورت تبیین جایگاه و اهمیت نقش سلامت در جامعه.

4

 • برگزاری با شکوه مراسم همايش سلامت با حضور استاندار، مدیران کل استان و روسای سازمان­های مختلف کشوری و لشگری و اقشار مختلف مردم و اجرای برنامۀ متنوع.

5

 • برپایی همایش­های علمی و اطلاع­رسانی«با موضوع شعار سال» با هدف ارتقای آگاهی مردم، پزشکان و گروه پزشکی درباره این شعار با امتیاز بازآموزی ویژه گروه پزشکی با هماهنگی آموزش مداوم دانشگاه، نظام پزشکی و واحدهای ذیربط.

6

 • دیدار دست­اندرکاران و فعالان بخش سلامت استان با مقامات عالی رتبۀ استان به منظور ارایۀ گزارش عملکرد دانشگاه و دریافت نظرات آنان و جلب توجه افکار عمومی به اهمیت سلامت و نقش­محوری آن.

7

 • اجرای برنامه­های آموزشی در تمام مدارس سراسر استان با هماهنگی و هم­کاری آموزش و پرورش و با حضور مدیرکل سازمان آموزش و پرورش استان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی و هم­چنین سخنرانی مدیران، کارشناسان، معلمان و بهداشت­کاران مدارس در خصوص اهمیت سلامت و موضوعات مرتبط با آن و ارایۀ اطلاعات سلامتی و تبیین اهمیت سلامت برای دانش­آموزان از این طریق و پخش فیلم و توزیع مواد آموزشی در این زمینه و به ویژه هشدار درباره مصرف خوراکی­ها و عوامل زیان­بار سلامتی.

8

 • هماهنگی با ستاد برگزاری نماز جمعه شهرستان­ها برای اختصاص بخشی از سخنان ائمۀ محترم جمعه استان در خطبه­های نمازجمعه به بحث سلامت و دستاوردهای بخش بهداشت و درمان و هم­چنین هماهنگی با این شورا در خصوص سخنرانی روسای دانشگاه­های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی و روسای شبکه­های بهداشتی و درمانی قبل از خطبه­های نمازجمعه و توزیع مواد آموزشی موثر درباره سلامتی.

9

 • نشست خبري رئیس دانشگاه علوم پزشکی، معاونین و مدیران دانشگاه و هم­چنین برگزاری کنفرانس خبری دبیر ستاد برگزاری هفتۀ سلامت با حضور خبرنگاران رسانه­های گروهی در خصوص برنامه­های هفتۀ سلامت و دستاوردهای آن در استان.

10

 • برگزاری «مراسم عیادت از بیماران » با حضور رئیس، معاونین و مدیران دانشگاه در بیمارستان­های مرکز استان در روز جمعه هفتۀ سلامت به منظور توسعۀ فرهنگ عیادت از بیماران و کمک به بیماران بی­بضاعت و برگزاری مراسم مشابه در سراسر استان با حضور روسای شبکه­های بهداشت و درمان

11

 • برپایی پایگاه­های اطلاع­رسانی سلامتی و آموزش همگانی و ارتقای اطلاعات سلامتی مردم و استقرار آن­ها در فرهنگ­سراها، میادین و مراکز عمومی و به­ویژه اندازه­گیری رایگان فشارخون به­منظور شناسایی بیماران مبتلا. و آموزش‌هاي خودمراقبتي

12

 • پوشش خبری و اطلاع­رسانی مناسب از طریق صدا و سیمای مرکز استان و سایر رسانه­های گروهی در خصوص برنامه­ها و انعکاس شعارهای کلیدی هفتۀ سلامت و هم­چنین جلب مشارکت رسانه­های گروهی و صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران در ویژه برنامه­های این هفته و پوشش مناسب آن و بحث­های کارشناسی درباره شعار سال.

13

 • برگزاری «تورهای تبلیغاتی» با حضور گروه­های هدف هم­چون دانشجویان، روزنامه­نگاران، دانش­آموزان، اعضای هیأت علمی و کارکنان و بازدید از طرح­ها و برنامه­های شاخصی که قابلیت بازدید داشته باشند.

14

 • تولید و پخش فیلم­ کوتاه و تیزر با هم­کاری صدا و سیمای مرکز استان در خصوص دستاوردهای بخش بهداشت و درمان و فرهنگ­سازی سلامت.

15

 • تهیه زیرنویس­های مطبوعاتی با مضامین، شعارها و پیام­های سلامتی و درج آن در روزنامه­های کثیرالانتشار در طی روزهای هفتۀ سلامت و ارسال متون رسانه­ای و مقالات مرتبط با بهداشت و درمان و سلامتی آحاد جامعه به رسانه­های گروهی و بهره­گیری از سرویس پیامک برای اطلاع­رسانی در صورت ضرورت.

16

 • اطلاع‌رساني در زمينه شعار هفته سلامت و تبيين عملكرد حوزه سلامت در استان از طريق فضاهاي مجازي و شبكه‌هاي اجتماعي

17

 • چاپ بروشور، پمفلت، سیلک و پوستر و سایر مواد آموزشی و تبلیغاتی در سطح ملی و هم­چنین تولید پلاکارد و برزنت­های با رویکرد برجسته کردن شعار هفتۀ سلامت و هشدار به مردم در این باره و نصب آن­ها در معابر و خیابان­های سطح شهرستان­ها. از تولید اقلام صرفاً تبلیغاتی هفته سلامت که بار آموزشی برای مردم ندارد، جداً خودداری شود.

18

 • هماهنگی با سازمان تربیت بدنی و شهرداري در خصوص برگزاری مسابقات مختلف ورزشی ویژۀ هفته سلامت و بهره­برداری مناسب از اماکن ورزشی در اطلاع­رسانی موضوعات مرتبط با سلامت و موضوع کلی هفته سلامت و برنامه­ریزی مشترک در ارایه و طراحی برنامه­هایی برای تبیین نقش ورزش در تأمین سلامت جامعه و هم­چنین هماهنگی با سازمان­های آموزشی در خصوص برگزاری مسابقات ورزشی در سطح دانشگاه­ها و مدارس و کارکنان شبکه­های بهداشتی- درمانی.

19

 • برگزاری مسابقۀ نقاشی ویژۀ دانش­آموزان دربارۀ «شعار سال» و اهدای جوایز و یادمان به صاحبان نقاشی­های برتر و هم­چنین هماهنگی با آموزش و پرورش در خصوص اختصاص موضوعات انشاء مدارس کشور در طی هفتۀ سلامت به موضوعات مرتبط با سلامت و جمع­آوری انشاء­های ارسال شده و اهدای جوایز به صاحبان آثار برگزیده.

20

 • تهیه و تدوین گزارش فعالیت­ها، دستاوردها و پیشرفت­های دانشگاه و ارایۀ آن به مقامات مسئول کشور، نهادها، سازمان­ها و مجامع بین­الملل نظر به اینکه توفیقات و دستاوردها یکی از راهبردهای عمدۀ حاکم بر جریان اطلاع­رسانی است.

21

 • هماهنگی با مرکز بهداشت استان به منظور مشارکت بهورزان خانه­های بهداشت و رابطان بهداشت در برنامه­های هفتۀ سلامت و اطلاع­رسانی و انتقال پیام­های بهداشتی سازمان جهانی بهداشت به خانوارهای تحت پوشش و حضور فعال آن­ها در سایر برنامه­های هفته سلامت.

22

 • اعلان پروزه­های ملی قابل بهره­برداری در هفتۀ سلامت به وزارت متبوع برای برنامه­ریزی در خصوص افتتاح و بهره­برداری از پروژه­های بهداشتی- درمانی و آموزش پزشکی در سطح کشور به طور هم­زمان با حضور مقامات ارشد کشور و همچنین افتتاح پروژه­های استانی با حضور مدیران استان.

23

 • هماهنگی با شهرداری در خصوص اطلاع­رسانی مناسب از طریق تابلوها، بیلبوردها و فرهنگ­سراها در روزهای هفته سلامت و در طی سال در خصوص اطلاع­رسانی موثر درباره شعار سال.

24

 • برنامه­ریزی برای دیدار رئیس و معاونین دانشگاه با جانبازان و خانوادۀ شهدای عرصۀ بهداشت و درمان.

25

 • ارسال برنامه‌هاي روزانه هفته سلامت دانشگاه‌ها و دانشكده‌هاي علوم پزشكي به مركز روابط عمومي و اطلاع‌رساني براي پخش از استوديو سلامت، سيما

26

 • برگزاري كارگاه‌هاي آموزشي با موضوع ديابت در پايگاه‌هاي سلامت استان

27

 • تبليغات روي بدنه اتوبوس‌هاي شهري با محوريت ديابت براي اطلاع‌رساني به مردم در سطح شهر

28

 • تشكيل اردوهاي جهادي دانشجويان علوم پزشكي با عنوان  گروه «دستان بهشتي» براي آموزش به مردم در زمينه شعار هفته سلامت (ديابت) در مراكز پر تردد شهرها مانند پايانه‌هاي اتوبوس‌راني ، فضاهاي سبز و ...

29

 • برگزاري مسابقات ورزشي با همكاري تعدادي از ورزشكاران استان در محل بيمارستان‌هاي كودكان با گروه‌هاي مختلف كودكان بيمار

30

 • برگزاري مسابقه كاريكاتور با موضوع شعار هفته سلامت (ديابت) در بين دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي

31

 • برگزاری مراسم تقدیر و تشکر از تلاش­های ارزشمند تمام عوامل فعال و دست­اندرکاران برگزاری هفتۀ سلامت و اهدای لوح و تندیس یادبود به آنان و هم­چنین ارسال پیام تشکر ریئس دانشگاه از مشارکت و همکاری­های ارزندۀ سازمان­ها و ارگان­­های برون­سازمانی فعال در برگزاری «هفته سلامت».

32

 • تهیۀ آلبوم عکس و آرشیو فیلم از مراسم و برنامه­های متنوع «هفتۀ سلامت» و هم­چنین جمع­آوری و تهیه و تدوین گزارش نهایی مراسم و برنامه­های این هفته در راستای مستندسازی فعالیت­ها و اقدامات صورت گرفته در این هفته و استفاده و بهره­برداری در برگزاری هرچه بهتر برنامه­های سال­های آتی هفتۀ سلامت.

33

 • تجزیه و تحلیل اقدامات و فعالیت­های صورت گرفته در هفتۀ سلامت با انجام نظرسنجی­های موردی و بررسی فرم­های ارزیابی برای انتخاب و معرفی شبکه­های بهداشتی- درمانی و واحدهای فعال و برتر.

 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد | Mashhad University of Medical Sciences | جامعة مشهد للعلوم الطبية
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.